FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK624R5-30C,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK624R5-30C,118
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9231
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 90A (Tc) 158W (Tc) Surface Mount DPAK
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 78 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4707 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 158W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
N-Channel 30 V 90A (Tc) 158W (Tc) Surface Mount DPAK