FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK6C2R1-55C,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK6C2R1-55C,118
  • Package: TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3878
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 228A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
Parameters
Mfr NXP Semiconductors
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 228A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.3mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 253 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 16000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK-7
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
N-Channel 55 V 228A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount D2PAK-7