Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK6D125-60EX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK6D125-60EX
  • Package: 6-UDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 13
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 2.7A (Ta), 7.4A (Tc) 2W (Ta), 15W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
Parameters
Base Product Number BUK6D125
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.7A (Ta), 7.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 125mOhm @ 2.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.7V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 196 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 15W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DFN2020MD-6
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
N-Channel 60 V 2.7A (Ta), 7.4A (Tc) 2W (Ta), 15W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6