FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK6D72-30EX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK6D72-30EX
  • Package: 6-UDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 4A (Ta), 11A (Tc) 2W (Ta), 15W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Ta), 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 72mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.3 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 100 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 15W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Base Product Number BUK6D72
N-Channel 30 V 4A (Ta), 11A (Tc) 2W (Ta), 15W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6