FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK6Y19-30PX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK6Y19-30PX
  • Package: SC-100, SOT-669
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 18
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 30 V 45A (Ta) 66W (Ta) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 19mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1260 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 66W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)