FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK7108-40AIE,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK7108-40AIE,118
  • Package: TO-263-5, D²Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1102
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 75A (Tc) 221W (Tc) Surface Mount D2PAK
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 84 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3140 pF @ 25 V
FET Feature Current Sensing
Power Dissipation (Max) 221W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Package / Case TO-263-5, D²Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
N-Channel 40 V 75A (Tc) 221W (Tc) Surface Mount D2PAK