FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK72150-55A,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK72150-55A,118
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 19
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 11A (Tc) 36W (Tc) Surface Mount DPAK
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 322 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 36W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number BUK72150
N-Channel 55 V 11A (Tc) 36W (Tc) Surface Mount DPAK