FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK7226-75A,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK7226-75A,118
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4109
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 75 V 45A (Tc) 158W (Tc) Surface Mount DPAK
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 48 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2385 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 158W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
N-Channel 75 V 45A (Tc) 158W (Tc) Surface Mount DPAK