FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK7240-100A,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK7240-100A,118
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 34A (Tc) 114W (Tc) Surface Mount DPAK
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2293 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 114W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Base Product Number BUK7240
N-Channel 100 V 34A (Tc) 114W (Tc) Surface Mount DPAK