FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK7507-55B,127
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK7507-55B,127
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3797
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 75A (Tc) 203W (Tc) Through Hole TO-220AB
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.1mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 53 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3760 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 203W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
N-Channel 55 V 75A (Tc) 203W (Tc) Through Hole TO-220AB