Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK7508-55A,127
  • Manufacturer: NXP Semiconductors
  • Product NO: BUK7508-55A,127
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 75A (Ta) 254W (Ta) Through Hole TO-220AB
Parameters
Mfr NXP Semiconductors
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 76 nC @ 0 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4352 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 254W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Package / Case TO-220-3
N-Channel 55 V 75A (Ta) 254W (Ta) Through Hole TO-220AB