FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK754R0-40C,127
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK754R0-40C,127
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5550
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 100A (Tc) 203W (Tc) Through Hole TO-220AB
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 97 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5708 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 203W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
N-Channel 40 V 100A (Tc) 203W (Tc) Through Hole TO-220AB