Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK7635-100A,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK7635-100A,118
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Stock: 7272
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 41A (Tc) 149W (Tc) Surface Mount D2PAK
Parameters
Mfr NXP Semiconductors
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 41A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2535 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 149W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
N-Channel 100 V 41A (Tc) 149W (Tc) Surface Mount D2PAK