FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK763R6-40C,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK763R6-40C,118
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4391
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 100A (Tc) 203W (Tc) Surface Mount D2PAK
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.6mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 97 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5708 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 203W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
N-Channel 40 V 100A (Tc) 203W (Tc) Surface Mount D2PAK