FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK7K32-100EX
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: BUK7K32-100EX
  • Package: SOT-1205, 8-LFPAK56
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3676
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 100V 29A 64W Surface Mount LFPAK56D
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 29A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 27.5mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 34nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2137pF @ 25V
Power - Max 64W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)