FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK7K89-100E/1X
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK7K89-100E/1X
  • Package: SOT-1205, 8-LFPAK56
  • Stock: 3738
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 100V 13A (Ta) 38W (Ta) Surface Mount LFPAK56D
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101
Package Bulk
Product Status Last Time Buy
FET Feature Standard
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 82.5mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13.6nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 811pF @ 25V
Power - Max 38W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)