FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK7M5R0-40HX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK7M5R0-40HX
  • Package: SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5162
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 85A (Tj) 83W Surface Mount LFPAK33
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 85A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 85A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id -
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) +20V, -10V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 83W
Operating Temperature 175°C