FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK7S1R5-40HJ
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK7S1R5-40HJ
  • Package: SOT-1235
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 260A (Ta) 242W (Ta) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235)
Parameters
Supplier Device Package LFPAK88 (SOT1235)
Package / Case SOT-1235
Base Product Number BUK7S1
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 260A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 93 nC @ 10 V
Vgs (Max) +20V, -10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6712 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 242W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)