FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK7Y54-75B,115
  • Manufacturer: NXP USA Inc.
  • Product NO: BUK7Y54-75B,115
  • Package: SC-100, SOT-669
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2647
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 75 V 21.4A (Tc) 59W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series TrenchMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 21.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 54mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 803 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 59W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)