FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK9215-55A,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK9215-55A,118
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9041
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 55A (Tc) 115W (Tc) Surface Mount DPAK
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13.6mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 48 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2916 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 115W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
N-Channel 55 V 55A (Tc) 115W (Tc) Surface Mount DPAK