FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK9535-55A,127
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK9535-55A,127
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8645
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 34A (Tc) 85W (Tc) Through Hole TO-220AB
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 32mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1173 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 85W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
N-Channel 55 V 34A (Tc) 85W (Tc) Through Hole TO-220AB