FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK954R8-60E,127
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK954R8-60E,127
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6790
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 100A (Tc) 234W (Tc) Through Hole TO-220AB
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.5mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9710 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 234W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3
N-Channel 60 V 100A (Tc) 234W (Tc) Through Hole TO-220AB