FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK96180-100A,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK96180-100A,118
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8164
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 11A (Tc) 54W (Tc) Surface Mount D2PAK
Parameters
Mfr NXP USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 173mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Vgs (Max) ±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 619 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 54W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
N-Channel 100 V 11A (Tc) 54W (Tc) Surface Mount D2PAK