FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK9660-100A,118
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK9660-100A,118
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8661
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 26A (Tc) 106W (Tc) Surface Mount D2PAK
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 26A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 58mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1924 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 106W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
N-Channel 100 V 26A (Tc) 106W (Tc) Surface Mount D2PAK