FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK9880-55A/CUX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK9880-55A/CUX
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 199
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 7A (Tc) 8W (Tc) Surface Mount SOT-223
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q100, TrenchMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 73mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 584 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 8W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-223
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Base Product Number BUK9880
N-Channel 55 V 7A (Tc) 8W (Tc) Surface Mount SOT-223