FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK9E08-55B,127
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK9E08-55B,127
  • Package: TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9310
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 75A (Tc) 203W (Tc) Through Hole I2PAK
Parameters
Supplier Device Package I2PAK
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Mfr NXP Semiconductors
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5280 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 203W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
N-Channel 55 V 75A (Tc) 203W (Tc) Through Hole I2PAK