FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK9GTHP-55PJTR,51
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK9GTHP-55PJTR,51
  • Package: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Stock: 3680
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V Surface Mount 28-SO
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C -
Rds On (Max) @ Id, Vgs -
Vgs(th) (Max) @ Id -
FET Feature -
Power Dissipation (Max) -
Operating Temperature -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 28-SO
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
N-Channel 55 V Surface Mount 28-SO