FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK9M43-100EX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK9M43-100EX
  • Package: SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 25A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Parameters
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2309 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package LFPAK33
Package / Case SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
Base Product Number BUK9M43
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 43mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20.2 nC @ 5 V