FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK9M52-40EX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK9M52-40EX
  • Package: SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 17.6A (Tj) 31W Surface Mount LFPAK33
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17.6A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.5 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 407 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 31W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)