FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK9M9R1-40EX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK9M9R1-40EX
  • Package: SOT-1210, 8-LFPAK33 (5-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 64A (Tc) 75W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 64A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7.3mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.2 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2048 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)