FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK9MTT-65PBB,518
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK9MTT-65PBB,518
  • Package: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Stock: 3052
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 65V 3.8A (Tc) 3.15W (Tc) Surface Mount 20-SO
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series TrenchPLUS
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 65V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90.4mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.3nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 535pF @ 25V
Power - Max 3.15W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 20-SO
Base Product Number BUK9M
Mosfet Array 65V 3.8A (Tc) 3.15W (Tc) Surface Mount 20-SO