FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK9Y30-75B/C2,115
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK9Y30-75B/C2,115
  • Package: SC-100, SOT-669
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4125
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 75 V 34A Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series TrenchMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 19 nC @ 5 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2070 pF @ 25 V