FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK9Y6R5-40HX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK9Y6R5-40HX
  • Package: SC-100, SOT-669
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 70A (Ta) 64W (Ta) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Parameters
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2036 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 64W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)