FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BUK9Y72-80E,115
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: BUK9Y72-80E,115
  • Package: SC-100, SOT-669
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 15A (Tc) 45W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 72mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.9 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 898 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 45W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)