FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZT52B33
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZT52B33
  • Package: SOD-123
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 33 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Parameters
Mfr Diotec Semiconductor
Series -
Package Strip
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 33 V
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 250 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 23 V
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123F
Supplier Device Package SOD-123F
Zener Diode 33 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123