Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZT52B43
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZT52B43
  • Package: SOD-123
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 43 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Parameters
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 43 V
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 150 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 45 nA @ 30.1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 mA
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123F
Supplier Device Package SOD-123F
Base Product Number BZT52B
Zener Diode 43 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123