FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZT52B56S
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZT52B56S
  • Package: SC-76, SOD-323
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 56 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
Parameters
Supplier Device Package SOD-323
Mfr Yangjie Technology
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V
Tolerance ±2%
Power - Max 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 135 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 42 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-76, SOD-323
Zener Diode 56 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323