Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZT52B5V6-HF
  • Manufacturer: Comchip Technology
  • Product NO: BZT52B5V6-HF
  • Package: SOD-123
  • Stock: 9135
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 5.6 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Parameters
Mfr Comchip Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance ±2%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 37 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 900 nA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Supplier Device Package SOD-123
Base Product Number BZT52
Zener Diode 5.6 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123