FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZT52B62
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZT52B62
  • Package: SOD-123
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 62 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 62 V
Tolerance ±2%
Power - Max 410 mW
Impedance (Max) (Zzt) 150 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 46 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Supplier Device Package SOD-123
Zener Diode 62 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123