FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZT52C2V7
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZT52C2V7
  • Package: SOD-123
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 2.7 V 500 mW ±7.41% Surface Mount SOD-123
Parameters
Mfr Diotec Semiconductor
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.7 V
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 110 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 120 µA @ 1 V
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123F
Supplier Device Package SOD-123F
Zener Diode 2.7 V 500 mW ±7.41% Surface Mount SOD-123