FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZT52C39S
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZT52C39S
  • Package: SC-76, SOD-323
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 39 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
Parameters
Mfr Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 39 V
Tolerance ±5.13%
Power - Max 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 130 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 27.3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-76, SOD-323
Supplier Device Package SOD-323
Zener Diode 39 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323