FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZT52C47S
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZT52C47S
  • Package:
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode
Parameters
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 47 V
Tolerance ±5%
Power - Max 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 170 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 45 nA @ 33 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)