FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZT52C4V3
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZT52C4V3
  • Package: SOD-123
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3000
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 4.3 V 500 mW ±6.98% Surface Mount SOD-123
Parameters
Mfr Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.3 V
Tolerance ±6.98%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Supplier Device Package SOD-123
Zener Diode 4.3 V 500 mW ±6.98% Surface Mount SOD-123