FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZT52C4V7S
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZT52C4V7S
  • Package: SC-76, SOD-323
  • Stock: 18000
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 4.7 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.7 V
Tolerance ±5%
Power - Max 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-76, SOD-323
Supplier Device Package SOD-323
Zener Diode 4.7 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323