FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZT52C56
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZT52C56
  • Package:
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode
Parameters
Mfr Diotec Semiconductor
Series -
Package Strip
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56 V
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 180 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 43 V
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)