FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZT52C6V8
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZT52C6V8
  • Package: SOD-123
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 6.8 V 500 mW ±5.88% Surface Mount SOD-123
Parameters
Mfr Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Tolerance ±5.88%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Supplier Device Package SOD-123
Zener Diode 6.8 V 500 mW ±5.88% Surface Mount SOD-123