Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZV55C22
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: BZV55C22
  • Package: DO-213AA (Glass)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7623
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 22 V ±6% Surface Mount DO-213AA
Parameters
Base Product Number BZV55C22
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 22 V
Tolerance ±6%
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 15.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-213AA (Glass)
Supplier Device Package DO-213AA
Zener Diode 22 V ±6% Surface Mount DO-213AA