FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZV55C51
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: BZV55C51
  • Package: DO-213AA (Glass)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8202
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 51 V ±6% Surface Mount DO-213AA
Parameters
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 51 V
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 125 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 38 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 mA
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device Package Mini MELF
Base Product Number BZV55C
Zener Diode 51 V ±6% Surface Mount DO-213AA