Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZX584B2V7
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZX584B2V7
  • Package: SC-79, SOD-523
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 800
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 2.7 V 150 mW ±2% Surface Mount SOD-523
Parameters
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 2.7 V
Tolerance ±2%
Power - Max 150 mW
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-79, SOD-523
Supplier Device Package SOD-523F
Base Product Number BZX584
Zener Diode 2.7 V 150 mW ±2% Surface Mount SOD-523