FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
BZX84C12
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: BZX84C12
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: Zener Diode 12 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Tolerance ±5%
Power - Max 350 mW
Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package SOT-23-3
Base Product Number BZX84C12
Zener Diode 12 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23